Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 575123110

Email.: biuro@senmalucha.pl

Do darmowej dostawy: 1 000,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Spokojny sen – codzienny rytuał zasypiania
Spokojny sen – codzienny rytuał zasypiania

Zegar biologiczny

Zdaniem naukowców naturalny zegar biologiczny rozwija się u dziecka pomiędzy ósmym a dwunastym tygodniem życia – w tym czasie niemowlę wypracowuje sobie określony rytm dobowy, zasypia mniej więcej o stałych porach i zaczyna odróżniać dzień od nocy. Nie oznacza to jednak, że kładzenie malucha spać stanie się prostsze – nawet kiedy dziecko będzie najedzone, położone w ciszy i wygodnym miejscu, nie ma pewności, ze szybko uśnie. Tym, co może pomóc rodzicom, będzie wprowadzenie stałych czynności, tak zwanych rytuałów.

Rytuały

Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia i nawyki, małe dzieci również je sobie wypracowują. Jeżeli pewne zjawiska będą pojawiać się w jego otoczeniu mniej więcej o tej samej porze i w stałej kolejności, maluch sam zacznie utożsamiać je z porą odpoczynku i będzie robić się senny. W ich wprowadzaniu ważna jest konsekwencja – po czasie może się okazać, że wszelkie odstępstwa od rutyny będą budzić w dziecku niepokój.

Kąpiel

Jednym z elementów rytuału zasypiania powinna być kąpiel. Chociaż niektóre maluszki zaczynają podczas niej dokazywać, ciepła woda ma działanie uspokajające i pozwala się wyciszyć. Zalecany czas kąpieli to kwadrans, jednak jeśli dziecko nie lubi być kąpane i grymasi w wanience, można ten czas skrócić. Po osuszeniu malca można nasmarować kremem – taki zabieg ma znaczenie nie tylko dla zdrowia dziecięcej skóry, ale i dla dobrego samopoczucia dziecka. Kontakt z ciepłymi dłońmi rodzica odpręża i daje poczucie bezpieczeństwa.

Dla spokojnego snu ogromne znaczenie ma również ostatnie karmienie dziecka. To, czy odbywać powinno się ono przed czy po kąpieli, zależy od indywidualnych potrzeb malucha. Sprawdzoną praktyką jest ograniczenie w pokoju ilości światła – dla dziecka będzie to sygnał, że nadchodzi czas na sen.

Rytuałem może być także sam moment odkładania do łóżeczka. Niektóre dzieci lepiej zasypiają przy cicho grającej muzyce lub słuchając głosu rodzica. Pomaga również obecność tych samych znajomych przedmiotów – ulubionego kocyka, otulacza lub przytulanki a także innych akcesoriów do łóżeczek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl