Prawidłowy rozwój Twojego dziecka jest ściśle związany z jego spokojnym snem. Nocny odpoczynek pozwala na zachowanie zdrowia, regenerację organizmu oraz dobre samopoczucie w ciągu dnia. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby zadbać o właściwą higienę snu malucha. Jej niezbędnym elementem jest idealnie dobrany materac. Jaki będzie najlepszy dla Twojej pociechy? Tego dowiesz się z dalszej części naszego dzisiejszego artykułu!
Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla dziecka?
Materac to bez wątpienia najważniejszy element łóżka. To w końcu na nim spoczywa ciało Twojego malucha i to on dba o jego wygodę i kręgosłup w czasie nocnego odpoczynku. Z pewnością nie należy więc na nim oszczędzać i decydować się na akcesorium z drugiej ręki. Dlaczego? Przede wszystkim musisz mieć na uwadze względy higieniczne – nagromadzenie się w środku materaca kurzu, wilgoci oraz martwych komórek skóry sprawia, że jest to idealne środowisko do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia dziecka bakterii i roztoczy. Używane materace zwykle są już też po prostu zużyte, a nawet odkształcone. Wpływa to nie tylko na obniżenie komfortu snu, ale w konsekwencji może prowadzić do wad postawy. Najlepszy będzie więc nowy materac posiadający certyfikaty OEKO-TEX oraz pozytywną opinię PZH. Ważny jest również jego rozmiar. Standardowe wymiary to 120x60 cm oraz 140x70 cm, które powinny zwiększać się wraz z wiekiem i szybkością wzrostu dziecka.
Jaki materac dla niemowlaka będzie najbardziej odpowiedni?
Mogłoby się wydawać, że materac zakupiony dla noworodka będzie dobrze służył również i niemowlakowi. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości podłoże dla noworodka powinno być dużo twardsze niż dla niemowlaka. Najlepiej będzie więc zdecydować się na materac o wypełnieniu kokosowym i oznaczeniu H3. Taka twardość będzie mieć pozytywny wpływ na kręgosłup maluszka, a także zmniejszy ryzyko pojawienia się syndromu SIDS (śmierci łóżeczkowej).
Odpowiednim momentem na zmianę materaca na ten o średniej twardości i oznaczeniu H2 będzie ukończenie przez niemowlaka 9 miesiąca życia. Dzięki temu wciąż rozwijający się kręgosłup maleństwa zyska odpowiednie podparcie – taki materac świetnie dopasowuje się do ciała, nie odkształca się, nie uwiera ani nie zapada się, zapewniając odpowiedni komfort snu. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli różniących się od siebie wypełnieniem. Wybierać możemy między materacami piankowymi, lateksowymi czy gryczanymi. Te ostatnie, mimo licznych zalet, takich jak chociażby naturalność czy przeciwdziałanie wadom kręgosłupa, nie są polecane przez ekspertów z uwagi na ryzyko rozwoju bakterii i grzybów w środku materaca. Na uwagę zasługują jednak modele z wypełnieniem mieszanym, np. pianka-kokos lub pianka-gryka oraz materace dwustronne, dzięki którym szybko zmienisz rodzaj podłoża z twardego na średnie lub odwrotnie.
Jaki materac wybrać dla małego dziecka?
Jeśli chodzi o wybór materaca dla nieco starszego dziecka, to wciąż należy trzymać się zasady mówiącej o tym, by podłoże, na którym śpi, nie było zbyt miękkie. Kręgosłup dziecka w wieku przedszkolnym wciąż znajduje się w fazie rozwoju, a zbyt miękki materac sprawi, że plecy malucha będą się w nim zapadać, a swoboda ruchu może zostać ograniczona. Na dłuższą metę może to prowadzić do rozwoju wad postawy. Dlatego i w tym przypadku najlepiej zdecydować się na średnio twardy materac, który zapewni odpowiednie podparcie oraz stabilność sylwetki. Przyjmuje się, że dla dzieci w wieku ok. 2-5 lat najbardziej odpowiednie będą materace piankowe, które pozwolą na prawidłowe kształtowanie się kręgosłupa.
Materac piankowy czy lateksowy – który będzie lepszy?
A co wówczas, gdy do wyboru mamy materac piankowy i lateksowy? Na który najlepiej się zdecydować? Tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb Twojego dziecka. Materace z pianki wysokoelastycznej wyróżniają się odpowiednią sprężystością, twardością oraz odpornością na wgniecenia. Są uniwersalnym wyborem dla najmłodszych i nieco starszych dzieci. Materace lateksowe to z kolei idealne rozwiązanie dla alergików. Materiał wykorzystany do ich produkcji przeciwdziała powstawaniu szkodliwych patogenów, a dodatkowo bardzo łatwo utrzymać go w czystości. Należy zwrócić też uwagę na to, że modele tego typu cechują się miękkością i elastycznością, dzięki czemu świetnie dopasowują się do ciała dziecka.