Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 575123110

Email.: biuro@senmalucha.pl

Do darmowej dostawy: 1 000,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Jaką pościel wybrać na alergika? Podpowiadamy
Jaką pościel wybrać dla alergika?

Wybór pościeli dla alergika – dlaczego ma znaczenie?

Alergia to niepożądana reakcja organizmu na z reguły nieszkodliwe produkty znajdujące się w naszym otoczeniu. Nazywa się je alergenami. Osoby wrażliwe powinny zatem zwracać baczną uwagę na to, co jedzą oraz z czym mają styczność. Dotyczy to również przestrzeni do snu.

Materiał, z którego wykonana jest pościel, ma bezpośredni kontakt ze skórą. Osoby ze skłonnością do uczuleń muszą mieć więc pewność, że nie będzie on podrażniał lub uczulał. Niestety niektóre włókna mają skłonność do wywoływania reakcji alergicznych. Skutkuje to m.in. uporczywym swędzeniem i wysypką. Znacząco utrudnia to nocny odpoczynek. Prawidłowo dobrana pościel może temu zapobiec lub wyraźnie zmniejszyć objawy uczulenia, zapewniając spokojny i efektywny sen.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pościeli dla alergika?

Pościel dla alergika powinna nieść za sobą niskie ryzyko wywołania reakcji alergicznej. To dlatego podczas jej wyboru zwróć uwagę na kilka aspektów, a mianowicie:

właściwości hipoalergiczne lub antyalergiczne – produkty o tym oznaczeniu zostały specjalnie zaprojektowane. Dzięki temu mogą minimalizować ryzyko pojawienia się objawów alergii. Bazują m.in. na nowoczesnych technologiach i odpowiednio dobranych materiałach;

materiał, z którego wykonane są poszewki na kołdrę i poduszki – powinien on być naturalny i przewiewny. Wówczas zapewni odpowiednią termoregulację. Dobry wybór stanowi więc bawełna, len, jedwab i bambus;

certyfikat – sprawdź, czy materiał, z którego wykonana jest pościel, posiada certyfikat Oeko-Tex Standard. Świadczy to o jego wysokiej jakości i braku szkodliwych substancji;

rodzaj włókien – alergicy powinni celować w cienkie i ciasno tkane włókna. Są one skuteczną zaporą dla roztoczy i kurzu. Istnieje więc mniejsze ryzyko, że alergeny przedostaną się do wnętrza;

rodzaj wypełnienia – nie tylko poszewki są ważne, ale też wypełnienie poduszek i kołdry. Zadbaj o to, aby było antyalergiczne. Zapobiegnie to gromadzeniu się roztoczy i kurzu;

możliwość prania – nawet najbardziej przyjazna skórze tkanina z czasem ulegnie zabrudzeniu. Brudne środowisko tworzy idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. To właśnie dlatego pościel dla alergika powinna dawać możliwość regularnego prania. Wtedy będziesz mieć pewność, że materiał jest solidny i dobrze zniesie czynności pielęgnacyjne.

Jaka pościel dla alergika sprawdzi się najlepiej?

Odpowiednie poduszki i kołdry do łóżeczek mają kluczowe znaczenie dla komfortu dziecka. Ich dobór nabiera jednak szczególnego znaczenia w przypadku maluchów zmagających się z uczuleniami. Pościel to idealne miejsce do rozwoju dla roztoczy – mikroskopijnych pajęczaków, których odchody mogą wywoływać reakcje alergiczne, takie jak uciążliwy kaszel, podrażnienia skóry, a nawet groźne dla życia ataki astmy.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pościeli, które w zależności od materiału wypełniającego, w różnym stopniu zabezpieczają przed rozwojem roztoczy.

Kołdry z wypełnieniem jedwabnym

Za jedne z najskuteczniejszych uważane są kołdry z wypełnieniem jedwabnym. Naturalne, cienkie włókna sprawiają, że pościel jest lekka i pozwala skórze na swobodne oddychanie, a jednocześnie doskonale zatrzymuje wytwarzane przez nasze ciało ciepło i nie pozwala nam marznąć. Nici jedwabne posiadają również właściwości antystatyczne. Nie gromadzi się na nich kurz, a co za tym idzie, nie namnażają się roztocza. Mimo zalet, jedwab jest jednak kłopotliwy, jeśli chodzi o czyszczenie. Wykonane z niego kołdry można prać wyłącznie chemicznie. Jest to też droższy wybór, a do tego łatwo natknąć się na pościel niskiej jakości, która z czasem zbija się i traci kształt.

Kołdry z materiałów syntetycznych

Jako antyalergiczne wypełnienie stosuje się także materiały syntetyczne. Poliestrowa włóknina nie tylko zapobiega osiadaniu kurzu, ale nierzadko nasączona jest również substancjami, które hamują rozwój roztoczy. Jeżeli zadbamy o to, by zakupiona pościel charakteryzowała się wysoką jakością, będzie ona przez wiele lat pełnić swoją funkcję i nawet wielokrotne pranie nie pozbawi poduszek czy kołdry miękkości oraz pierwotnego kształtu.

Jakiej pościeli lepiej unikać w przypadku alergików?

Wiesz już, jaka pościel jest przyjazna dla alergików. Pora więc wyjaśnić również, jakich produktów lepiej unikać. Wśród nich znalazły się:

Kołdry puchowe

Kołdry puchowe uchodzą za najcieplejsze rozwiązanie, jednak pierze to idealne środowisko dla rozwoju roztoczy. Na rynku dostępne są pościele dziecięce z tego typu wypełnieniem, które, poprzez wielokrotne oczyszczanie piór lub zastąpienie tradycyjnego szycia zgrzewaniem w wysokiej temperaturze, minimalizują właściwości statyczne – jest to jednak rozwiązanie stosunkowo drogie. Może się również okazać, że ewentualnych zabrudzeń nie uda się usunąć w domowych warunkach i kołdrę czy poduszki trzeba będzie oddać do czyszczenia.

Kołdry wełniane

Co prawda wełna nie przyciąga kurzu. O jej skłonność do wywoływania alergii toczy się jednak odwieczny spór. Sama w sobie nie jest ona potencjalnym alergenem. Jest nim jednak lanolina, która naturalnie pokrywa włókna wełniane. Kołdry wełniane są więc dość ryzykownym wyborem w przypadku alergików.

Jak widzisz, wybór pościeli dla alergika ma ogromne znaczenie. Poszukując odpowiedniej dla swojej wrażliwej pociechy, koniecznie zajrzyj do naszego e-sklepu. Oferujemy w nim niedrogie, a przy tym antyalergiczne i bezproblemowe w pielęgnacji pościele, które doskonale sprawdzą się w przypadku dzieci ze skłonnościami do uczuleń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl