Zdrowy sen dziecka to bez wątpienia jeden z najważniejszych aspektów, o które powinien zadbać rodzic. W końcu odpoczynek malucha pozwala mu na regenerację i nabranie sił do nauki i zabawy. Odpowiednia higiena snu to podstawowy warunek prawidłowego rozwoju. Wpływ na nią ma chociażby utrzymanie dziecięcego łóżeczka w czystości. W naszym dzisiejszym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek na temat tego, jak to zrobić. Podpowiemy Ci również, jak dbać o popularne wśród rodziców drewniane łóżeczka sosnowe.
Co musisz wiedzieć o użytkowaniu drewnianego łóżeczka dla dziecka?
Wielu rodziców marzy, by łóżeczko ich pociechy było nie tylko piękne i wygodne, ale również ekologiczne. Często więc rezygnują z mebli wykonanych z tworzyw sztucznych na rzecz tych drewnianych. Popularnym surowcem jest na przykład drewno sosnowe. Łóżeczka z tego materiału możesz znaleźć chociażby w ofercie naszego sklepu. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup takiego mebelka, musisz poznać kilka podstawowych zasad jego użytkowania.
- Myśląc o ustawieniu drewnianego łóżeczka, musisz wziąć pod uwagę nie tylko jego wymiary. Na co jeszcze zwrócić więc uwagę? Mianowicie na źródła ciepła. Mebelki wykonane z drewna sosnowego nie powinny stać koło kaloryfera czy kominka. W przeciwnym razie mogą ulec zniszczeniu.
- Jeśli w Twoim domu zamontowano ogrzewanie podłogowe, dobrym pomysłem będzie podłożenie pod nogi łóżeczka filcowych podkładek.
- Drewno bardzo nie lubi wilgoci ani przesuszonego powietrza. Warto więc regularnie wietrzyć pokój, w którym stoi taki mebelek. Dzięki temu odniesiesz podwójną korzyść – temperatura i wilgotność powietrza będą utrzymane na odpowiednim poziomie, co sprzyja nie tylko zachowaniu drewnianego łóżka w dobrym stanie, ale i higienie snu Twojego dziecka.
- Wspominaliśmy już, że wilgoć to jeden z najpoważniejszych wrogów sosnowych mebli, dlatego tak ważne jest, by nie dopuścić do zalania łóżeczka wodą czy innymi płynami. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że w dziecięcej sypialni bardzo łatwo o drobny wypadek. Jednak, kiedy już do niego dojdzie, niezwłocznie należy wytrzeć łóżeczko suchą ściereczką.
Jak dbać o czystość w łóżeczku dziecięcym? Przydatne wskazówki
Na co dzień z pewnością starasz się zadbać o jak najlepszą higienę Twojego dziecka, ucząc je jej podstawowych zasad, takich jak mycie rączek, zębów czy całego ciała. Regularnie pierzesz mu też ubranka, odkurzasz dywan, na którym się bawi, czy wycierasz kurze w jego pokoju. Czy wiesz jednak, że bardzo ważne jest, by utrzymać czystość również w dziecięcym łóżeczku? Nie chodzi tutaj wyłącznie o regularną wymianę pościeli czy czyszczenie materaca, ale także o utrzymanie porządku samego mebelka. Jak o niego zadbać?
Najważniejsza jest tutaj systematyczność. Kurz i brud gromadzą się w różnych zakamarkach łóżka. Przetarcie ich raz na jakiś czas może więc nie wystarczyć. Grubej warstwy zanieczyszczeń trudniej się pozbyć, co może skutkować tym, że szkodliwe roztocza i zarazki wciąż mogą zagrażać zdrowiu Twojego dziecka, mimo uprzątnięcia mebla. Pamiętaj więc o regularnym wycieraniu łóżka suchą lub lekko wilgotną (nie mokrą!), miękką ściereczką. Doskonale sprawdzi się tu np. mikrofibra lub ściereczka antystatyczna. Do czyszczenia mebelka możesz użyć także szczotki z miękkim włosiem i specjalnego preparatu do drewna. Elementów łóżeczka nie należy szorować zbyt mocno. Intensywne tarcie i dociskanie może zniszczyć delikatne drewno sosnowe.
Czy konserwacja drewnianego łóżka dla dzieci jest potrzebna?
Chociaż meble wykonane z drewna uważane są za długowieczne, to nawet one mogą się w końcu wyeksploatować. Zwłaszcza w dziecięcej sypialni, w której łóżko codziennie narażone jest na różne wypadki czy zniszczenia związane z zabawą najmłodszych. Jeśli chcesz zachować je w dobrym stanie przez lata, warto od czasu do czasu zdecydować się na konserwację specjalnymi preparatami do lakierowania drewna. Pamiętaj jednak, by przed zabiegiem oczyścić mebelek z kurzu. Odnowione łóżeczko zyska utracony blask oraz poprawi właściwości antystatyczne. Dzięki temu nie tylko będzie pięknie wyglądać, ale posłuży też Twojemu dziecku przez kolejne lata.