Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 575123110

Email.: biuro@senmalucha.pl

Do darmowej dostawy: 1 000,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Ile czasu śpi niemowlak? Wyjaśniamy
Ile-czasu-spi-niemowlak

Wraz z pojawieniem się nowego członka rodziny, w głowie rodziców pojawia się także mnóstwo pytań. Wiele z nich dotyczy tego, jak długo powinien spać taki maluch. W końcu sen to czas regeneracji i nabierania sił, więc naturalne jest, że chcemy zapewnić dziecku jak najlepsze ku temu warunki. Sen niemowlaka to kwestia indywidualna każdego dziecka i wymaga dokładnej obserwacji ze strony opiekunów. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, ile śpi niemowlę? Koniecznie zajrzyj więc do naszego dzisiejszego artykułu!

Spokojny sen – gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia

Rodzicielstwo to nieustanne zadawanie pytań. Poddajemy wówczas w wątpliwość nawet powszechnie znane fakty, gdyż chcemy zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju. Jedną z kwestii, która budzi wiele niepokoju, jest sen dziecka. Zastanawiamy się, ile czasu śpi niemowlę i jaka długość snu jest dla niego optymalna? Nic dziwnego, że akurat ta kwestia jest tak roztrząsana, gdyż sen jest gwarancją naszego zdrowia w każdym wieku.

Maluch ma swój wewnętrzny rytm snu. Śpi inną liczbę godzin w dzień, inną w nocy. Charakterystyczne są dla niego nieregularne drzemki, które nie powinny budzić niepokoju rodziców. Dziecko potrzebuje spokojnego snu dla prawidłowego rozwoju, regeneracji sił i nabrania energii. Ważne jest również to, w jakich warunkach śpi, czy pokój jest odpowiednio zaciemniony, czy maluch śpi w dobranym do jego potrzeb łóżeczku.

Spanie w dzień i w nocy – co warto wiedzieć?

Przez pierwsze sześć miesięcy rytm snu jest szczególnie nieregularny. Dziecko śpi płytko, głęboko lub tylko czuwa, w zależności od swojej aktywności. W pierwszym miesiącu życia niemowlę śpi nawet 20 godzin w ciągu doby, mniej więcej tyle samo czasu w nocy co w dzień. Do trzeciego miesiąca ta proporcja zmienia się na 10 godzin w nocy i około 5 w dzień.

Sześciomiesięczne dziecko ma już bardziej ustabilizowany rytm zasypiania i śpi około 14 godzin na dobę. Wraz z kolejnymi tygodniami coraz więcej przesypia w nocy, a gdy skończy rok, w ciągu dnia śpi tylko czasami i to maksymalnie dwie godziny. Przestrzegając tych widełek, a także gwarantując maluszkowi odpowiedni materac, pościel i warunki w pokoju, dziecko będzie wypoczęte i radosne.

Ile śpi niemowlę?

Wiesz już, że sen jest niezmiernie ważny dla zdrowego rozwoju maluszka i jak mniej więcej powinien się rozkładać. Odpowiedź na pytanie, ile czasu śpi niemowlę, nie jest jednak jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych potrzeb i temperamentu dziecka. Żywiołowe niemowlęta często nie lubią np. marnować czasu na sen. Chęć odkrywania świata sprawia, że ciężko jest im się wyciszyć i zasnąć. O ile warto znać pewne widełki, o tyle nie należy kurczowo trzymać się książkowych wytycznych. Najlepiej obserwować maluszka, aby poznać jego potrzeby w zakresie snu.

Zwróć uwagę w szczególności na, to kiedy zasypianie przychodzi mu najłatwiej. Sen dobowy może różnie się rozkładać. Jedno niemowlę potrzebuje więcej snu w nocy, a mniej w dzień, podczas kiedy drugie ma zupełnie na odwrót. Jeśli Twój maluszek jest zdrowy, radosny i dobrze się rozwija, to nie masz powodu do zmartwień – nawet wtedy, kiedy jego potrzeby odbiegają od założonych norm.

Jak powinno przebiegać usypianie niemowlaka?

Sen powinien być czasem regeneracji, relaksu i wyciszenia. Aby usypianie niemowlaka stało się łatwiejsze, warto stworzyć ku temu odpowiednie warunki. Jest to możliwe m.in. dzięki:

wprowadzeniu rytmu dnia – określ, o której dziecko ma iść spać i przestrzegaj tych założeń. Staraj się także wprowadzić na wieczór zawsze te same rytuały, jak kąpiel, odłożenie do łóżeczka i czytanie bajek;

dbaniu o aktywność w ciągu dnia – taka postawa reguluje rytm dobowy u dziecka. Wywołuje także zmęczenie, dzięki któremu maluch łatwiej zasypia;

zapewnieniu bliskości rodzica – nie zostawiaj swojej pociechy samej. Da jej to poczucie bezpieczeństwa;

troszczeniu się o optymalną atmosferę do snu – istotna jest także atmosfera sprzyjająca zasypianiu. Zapewnij maluszkowi m.in. delikatne i nastrojowe oświetlenie. W zasypianiu pomóc może także szum lub kołysanki. Kojących dźwięków dostarczą też nasze nianie elektroniczne.

Jak zadbać o spokojny i niezakłócony sen niemowlaka?

Prawidłowy rytuał usypiania jest niezmiernie ważny dla wartościowego snu niemowlaka. Aby jednak maluch mógł się w pełni wysypiać, warto trzymać się również innych zasad. Poniżej umieściliśmy kilka wskazówek, które pokażą Ci, jak sprawić, by dziecko spało długo i spokojnie:

trzymaj się rytmu dobowego – noworodki nie rozróżniają pojęcia dnia i nocy. Jako rodzic musisz więc nauczyć tego swojego maluszka. Podstawa to m.in. niedostarczanie mu zbędnych bodźców w ciągu nocy. Nie przewijaj go więc, kiedy nie jest to naprawdę koniecznie. Staraj się także zachowywać cicho, a karmienie realizować wyłącznie przy przyciemnionym świetle. W dzień natomiast pomieszczenia muszą być oświetlone. Zapewnij także dziecku odpowiednią aktywność i nie izoluj go od domowych odgłosów;

utrzymuj odpowiednią temperaturę w sypialni – jeśli w pomieszczeniu będzie zbyt ciepło, niemowlę będzie rozdrażnione, marudne i w rezultacie niewyspane. Ważne jest także, aby przewietrzyć pokój przed snem;

zadbaj o odpowiedni ubiór – piżamka, w której śpi dziecko, nie może krępować jego ruchów. Bardzo ważny jest również materiał, z którego jest ona uszyta. Powinien on być naturalny i przewiewny;

reaguj na płacz dziecka – niemowlęta czasami płaczą przez sen. Może być to objaw przebodźcowania. Maluch w ten sposób odreagowuje intensywny dzień. Obserwuj jednak dziecko i spróbuj zlokalizować powód takiej reakcji. Równie dobrze przyczyną może być również dyskomfort lub ból. Nigdy nie bagatelizuj także płaczącego dziecka. Pogłaszcz niemowlę i daj mu do zrozumienia, że jesteś przy nim.

Jak więc widzisz, to, ile czasu śpi niemowlak, to bardzo indywidualna sprawa. Jako rodzic powinieneś jednak czuwać nad własnym dzieckiem i reagować na wszelkie nieprawidłowości. Jeśli Twój maluch płacze i jest marudny, być może przyczyną jest niewyspanie. Wówczas warto ustalić przyczynę tego stanu. W celu stworzenia dziecku komfortowych warunków do snu zajrzyj do naszego e-sklepu, w którym znajdziesz niezbędne wyposażenie do sypialni maluszka. Zacznij w szczególności od wygodnego materaca i przyjaznej dla skóry pościeli.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl