Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 575123110

Email.: biuro@senmalucha.pl

Do darmowej dostawy: 1 000,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Czym różni się sen dorosłego od snu dziecka?
Czym-rozni-sie-sen-doroslego-od snu-dziecka

Sen jest niezwykle ważną częścią życia. Odpowiednia długość i jakość snu są kluczowe dla dobrego samopoczucia i mają wpływ na zdrowie. Właśnie dlatego należy zadbać o odpowiednią higienę snu oraz korzystać z wygodnego materaca czy dobrej jakości pościeli. Warto również zwrócić uwagę na to, że sen dorosłego różni się od snu dziecka. O jakich różnicach mowa i jak zadbać o dobry sen najmłodszych?

Jakie fazy snu występują u dzieci i dorosłych? 

Porównując sen dzieci i dorosłych, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na jego fazy, które odpowiadają konkretnemu etapowi pracy mózgu podczas snu. Fazą REM nazywamy okres, w którym serce przyspiesza rytm, a gałki oczne wykonują szybkie ruchy, natomiast mózg jest aktywny. Jest to faza, w której mózg porządkuje informacje zdobyte w ciągu dnia, a także powstają tak zwane marzenia senne. Sen głęboki nazywamy natomiast NREM. Jest on o wiele bardziej skomplikowany i składa się z kilku etapów:

  • mózg odbiera informacje z otoczenia, a gałki oczne poruszają się powoli,
  • świadomość zostaje wyłączona, a gałki oczne przestają się poruszać,
  • wchodzenie w fazę głębokiego snu, czyli najskuteczniejszej regeneracji organizmu.

Warto wspomnieć, że fazy snu u dzieci i dorosłych są takie same. Różnica polega na długości trwania każdej z nich. Cykl snu u dorosłego to około 90-100 minut, natomiast u dziecka to zaledwie 50-60 minut. Należy jednak pamiętać, że ten czas z wiekiem się wydłuża. Z uwagi na to, że pierwsze stadium snu występuje u dzieci częściej, niemowlęta często wybudzają się w nocy. Aby maluch w nocy czuł się komfortowo, należy zadbać o higienę jego snu i zainwestować w dobrej jakości materac dla dzieci czy pościel do łóżeczka.

Jak zadbać o zdrowy sen najmłodszych? 

Z uwagi na to, że pierwsze stadium snu występuje u dzieci częściej i wybudzają się w nocy, warto zadbać o warunki ich snu. Mowa tutaj na przykład o materacach, które powinny przepuszczać powietrze, być wytrzymałe oraz skutecznie zapobiegać wadom kręgosłupa. Poduszki i kołdry dla dzieci powinny z kolei mieć wypełnienie antyalergiczne oraz mieć bawełniane pokrycie, które zapobiega nadmiernej potliwości podczas snu. Bardzo ważny jest również rozmiar kołdry. Najlepiej, jeżeli jest ona o około 20 procent szersza od materaca – wówczas maluch nie będzie się odkrywał przez sen.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl