Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 575123110

Email.: biuro@senmalucha.pl

Do darmowej dostawy: 1 000,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Czym jest certyfikat Oeko-Tex Standard 100? Dowiedz się, czego dotyczy!
Czym jest certyfikat Oeko-Tex Standard 100? Dowiedz się, czego dotyczy!

Jako rodzic z pewnością chcesz, aby Twoje maleństwo dorastało w bezpiecznym środowisku. Właśnie dlatego podczas zakupu ubrań i tekstyliów dla najmłodszych musisz zwrócić uwagę na to, czy produkty mają oznaczenie Oeko-Tex Standard 100. Czym właściwie jest certyfikat Oeko-Tex Standard 100 i co potwierdza? Dlaczego jest ważny w kontekście artykułów dla dzieci? Wyjaśniamy to w poniższym artykule!

Dlaczego jakość tkanin jest tak ważna?

Obecnie niemal na każdym kroku stykamy się z substancjami, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nie brakuje ich także w tkaninach. Materiały wykorzystywane do produkcji ubrań czy tekstyliów domowych są poddawane rozmaitym obróbkom. Nie da się ukryć, że czasami stosuje się w tym procesie szkodliwe substancje, których nie można pozbyć się poprzez pranie. Do najgroźniejszych substancji, które znajdują się w tekstyliach słabej jakości, zaliczamy m.in. formaldehyd, niebezpieczne barwniki, a nawet pestycydy.

W trosce o zdrowie zarówno dzieci, jak i dorosłych, pod koniec procesu masowej industrializacji wprowadzono regulacje dotyczące produkcji tkanin. Stworzono ściśle określone wytyczne, dzięki którym producenci mogli wypuszczać na rynek bezpieczne materiały. Właśnie w ten sposób narodził się certyfikat Oeko-Tex.

Czym jest Oeko-Tex Standard 100?

Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 to zdecydowanie jedno z najbardziej rozpoznawalnych oznaczeń w świecie tekstyliów. Celem tego systemu certyfikacji jest zapewnienie konsumentów, że produkty są dla nich bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego. Wybierając artykuły oznaczone certyfikatem Oeko-Tex Standard 100, możesz mieć pewność, że spełniają najwyższe standardy jakości. To też niezwykle ważne oznaczenie, które potwierdza, że tekstylia są wolne od szkodliwych substancji chemicznych.

Warto podkreślić, że system certyfikacji Oeko-Tex Standard 100 polega na przeprowadzeniu w laboratoriach rygorystycznych testów na obecność ponad 100 szkodliwych dla zdrowia substancji. Zarówno produkty, jak i półprodukty włókiennicze stosowane na każdym etapie obróbki muszą być poddane badaniom. Tekstylia, które przechodzą tak wymagające testy i spełniają szereg wysoko postawionych kryteriów, zyskują prestiżowy certyfikat Oeko-Tex Standard 100.

Klasy certyfikacji Oeko-Tex 100

Wyróżnia się kilka różnych klas certyfikacji, dzięki którym można określić, w jakim stopniu produkt jest wolny od substancji zagrażających zdrowiu dorosłych i dzieci. Obejmują one:

klasę I – to grupa produktów przeznaczonych dla najmłodszych. Klasa ta jest bardzo rygorystyczna. Artykuły muszą spełniać wyjątkowo surowe kryteria dotyczące zawartości szkodliwych substancji;

klasę II – obejmuje ona wszelkiego rodzaju produkty, które mają mieć kontakt ze skórą. Dotyczy to przede wszystkim bielizny, rajstop, koszulek i innych elementów garderoby, które bezpośrednio dotykają skóry. Artykuły te – podobnie jak produkty dla najmłodszych – powinny spełniać surowe kryteria dotyczące zawartości szkodliwych substancji;

klasę III – produkty, które obejmuje ta klasa, nie mają bezpośredniego kontaktu z ludzką skórą. Zwykle mają jednak kontakt z odzieżą. Do tej grupy zaliczyć możemy wszelkiego rodzaju kurtki, płaszcze czy bluzy. W przypadku tej kategorii produktów normy są mniej rygorystyczne niż w I i II klasie. Nadal jednak muszą być bezpieczne dla osoby, która je nosi;

klasę IV – klasa ta obejmuje wszelkiego rodzaju dekoracje tekstylne i elementy wyposażenia domu. W grupie tej znaleźć możemy takie produkty jak poszewki, zasłony, bieżniki, obrusy czy inne akcesoria. Choć nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą lub odzieżą, którą nosimy, muszą spełniać wymagania dotyczące zawartości szkodliwych substancji.

Dlaczego certyfikat Oeko-Tex Standard 100 jest tak ważny w tekstyliach dziecięcych?

Coraz więcej rodziców świadomie podchodzi do zakupu produktów dla swoich pociech. Opiekunowie z uwagą czytają składy artykułów spożywczych i częściej sprawdzają metki ubranek czy akcesoriów. Zdecydowana większość wybiera produkty oznaczone certyfikatem Oeko-Tex Standard 100. Dlaczego symbol ten jest tak ważny w kontekście ubrań, tekstyliów i akcesoriów dla najmłodszych?

Najważniejszym powodem jest chęć ochrony zdrowia pociechy. Organizm dziecka jest wrażliwy na szkodliwe substancje chemiczne, które mogą powodować reakcje alergiczne, podrażnienia, a w skrajnych przypadkach nawet poważne problemy zdrowotne. Właśnie dlatego tak istotne jest, by wszystkie elementy mające bezpośredni kontakt ze skórą maluszka były certyfikowane przez Oeko-Tex 100.

Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 jest niezwykle ważny w odzieży i artykułach dziecięcych. Jego obecność daje rodzicom pewność, że wszystko to, co ma bezpośrednią styczność ze skórą ich malucha, jest dla niego bezpieczne i wolne od szkodliwych substancji. Szukasz pościeli, prześcieradeł i innych artykułów dla dzieci, których najwyższą jakość i bezpieczeństwo potwierdza certyfikat Oeko-Tex Standard 100? Znajdziesz je w naszym e-sklepie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl