Narodziny maluszka to wielkie wydarzenie, na które niecierpliwie czeka każdy rodzic. Ważnym etapem towarzyszącym końcówce ciąży jest kompletowanie wyprawki. Choć przyszłe mamy zwykle skupiają się na przygotowaniu niezbędnych akcesoriów dla dziecka, nie powinny zapominać o sobie. Co musi znaleźć się w wyprawce do szpitala dla mamy? Bez czego nie można się obejść po porodzie? Czytaj dalej i poznaj nasze wskazówki!
Wyprawka do szpitala dla mamy – kiedy powinna być gotowa?
Jesteś w zaawansowanej ciąży i z niecierpliwością czekasz na moment, w którym Twój maluszek pojawi się na świecie? Z pewnością, jak każda przyszła mama, chcesz możliwie najlepiej przygotować się do pełnienia nowej roli. Jednym z pierwszych zadań, jakie musisz zrealizować jeszcze przed porodem, jest przygotowanie torby do szpitala. Powinnaś spakować ją odpowiednio wcześniej – bardzo mało dzieci rodzi się w planowanym terminie. Ponadto czasem zachodzi konieczność nagłej i nieprzewidzianej hospitalizacji. Aby uniknąć dodatkowego stresu, postaraj się spakować wyprawkę do szpitala do 30 tygodnia ciąży. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Postaraj się spędzić ostatnie tygodnie ciąży na wyciszeniu i mentalnym przygotowaniu się do nowej roli.
Co musi znaleźć się w wyprawce do szpitala dla mamy?
Przygotowanie wyprawki do szpitala bywa wyzwaniem, szczególnie jeśli zostaniesz mamą po raz pierwszy. Właśnie dlatego powinnaś pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Przede wszystkim zabierz ze sobą jak najmniej rzeczy. Tym samym mniej artykułów wróci do domu z zarazkami szpitalnymi.
Nie pakuj się na dłużej niż na 2-3 dni. Większość mam i maluszków wychodzi ze szpitala po około 48 godzinach po porodzie. Nawet jeśli będziecie musieli zostać dłużej, bliskie osoby zdążą donieść Wam potrzebne rzeczy. Przed przygotowaniem torby do szpitala dowiedz się, czy placówka zapewnia artykuły higieniczne i inne przydatne akcesoria. Dzięki temu nie będziesz musiała zabierać wszystkiego z domu. Zatem jak powinna wyglądać wyprawka do szpitala dla mamy? Wyjaśniamy poniżej.
1. Dokumenty
Jednym z najważniejszych elementów wyprawki do szpitala dla mamy jest dokumentacja. Przygotuj:
– dowód osobisty,
– numer NIP pracodawcy lub własny, jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą,
– kartę ciąży,
– plan porodu.
W szpitalu potrzebne będą Ci też wyniki badań lekarskich, czyli:
– badania USG obejmujące cały okres ciąży,
– oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh z przeciwciałami odpornościowymi,
– ostatnia morfologia i badania moczu,
– wyniki badań w kierunku HBS Ag, HCV, HIV i WR – muszą być wykonane w ostatnim trymestrze ciąży,
– wynik badania w kierunku GBS – musi być wykonany po 35. tygodniu ciąży,
– inne istotne wyniki badań i konsultacji.
Pamiętaj o spakowaniu leków, które przyjmowałaś w czasie ciąży. Koniecznie poinformuj lekarzy o chorobach (takich jak cukrzyca ciążowa czy nadciśnienie).
2. Ubrania
Wyprawka do szpitala dla mamy powinna obejmować zarówno rzeczy, które mogą przydać się podczas akcji porodowej, jak i te, z których skorzystasz po porodzie. Podstawą jest koszula do porodu. Pamiętaj o tym, że raczej nie wróci do domu w idealnym stanie. Potrzebne Ci będą też koszule nocne do karmienia, czyli takie, które umożliwią Ci wygodne karmienie maleństwa. W Twojej wyprawce powinny znaleźć się też biustonosze do karmienia, szlafrok, klapki pod prysznic i ręczniki.
3. Środki higieniczne
Obecnie szpitale rzadko udostępniają rodzącym potrzebne im środki higieniczne. Właśnie dlatego powinnaś spakować kilka niezbędnych artykułów. Do najważniejszych zaliczyć możemy:
– majtki i podkłady poporodowe,
– przybory toaletowe,
– wkładki laktacyjne,
– podkłady higieniczne na łóżko.
Pamiętaj o tym, że Twój komfort jest ważny. Środki higieniczne, takie jak podkłady na łóżko czy wkładki laktacyjne, mają bezpośredni kontakt ze skórą. Właśnie dlatego celuj wyłącznie w wysokiej jakości produkty, które są miękkie w dotyku i zapewniają chłonność.
4. Przydatne akcesoria
W wyprawce do szpitala dla mamy nie powinno zabraknąć praktycznych akcesoriów, które ułatwią Ci pierwsze doby po porodzie. Jednym z nich jest laktator. Przyda się, niezależnie od tego, czy chcesz karmić maluszka piersią, czy butelką. Pomoże Ci poradzić sobie z pobudzeniem laktacji lub nawałem pokarmu. Dobrym rozwiązaniem jest laktator elektryczny, dzięki któremu nie musisz angażować rąk.
Nie da się ukryć, że poród i początki laktacji są obciążające dla organizmu. Pierwsze próby karmienia piersią zwykle wiążą się z dolegliwościami bólowymi. Właśnie dlatego w wyprawce dla mamy nie powinno zabraknąć praktycznego termoforu. Produkt, który znajdziesz w naszym e-sklepie, można stosować zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Pamiętaj o tym, by spakować się na około 2-3 dni. Im mniej rzeczy ze sobą zabierzesz, tym mniej zarazków szpitalnych wróci z Tobą i bobasem do domu. Praktyczne akcesoria i środki higieniczne, które przydadzą Ci zarówno w szpitalu, jak i po powrocie, znajdziesz w ofercie naszego e-sklepu!