Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 575123110

Email.: biuro@senmalucha.pl

Do darmowej dostawy: 1 000,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Kiedy niemowlak zaczyna postrzegać kolory?
Kiedy niemowlak zaczyna postrzegać kolory?

Gdy dziecko się rodzi jego zmysł wzroku nie jest jeszcze do końca rozwinięty. W życiu płodowym nie był on zbytnio potrzebny, poza tym jest to jeden z mechanizmów obronnych, który pozwala na samym początku chronić się przed nadmiarem bodźców i stopniowo się do nich przyzwyczajać. Dziecko po narodzinach widzi, jednak jego wzrok można określić jako niedoskonały. Z czasem zaczyna widzieć lepiej.

Rozpoznawanie barw

Początkowo dla noworodka świat jest czarno-biały. Obserwuje go ze swojego łóżeczka również jako jedynie dwuwymiarowy, bo nie potrafi jeszcze oceniać odległości poszczególnych elementów. Najlepiej widzi z odległości 20-30 centymetrów w centrum pola widzenia. W pierwszym miesiącu życia dziecko będzie doskonale widziało czarno-białe pasy, kostki i piłki. Pierwsze kolory, nasza pociecha zacznie dostrzegać w 3-4 tygodniu życia. Na początku będzie to kolor czerwony, następnie zielony oraz żółty, a na koniec niebieski. Dobrze jeśli zabawki, jakie pokazujemy maluchowi są duże i w jaskrawych kolorach.

Z czasem dziecko dostrzega szczegóły, szeroką paletę barw. Ostrość widzenia poprawia się u niego po 6 miesiącu życia. Wówczas zaczyna również lepiej widzieć przestrzennie. Widzi też przedmioty i obiekty, które znajdują się w większej odległości od niego. Jego wzrok stopniowo się udoskonala, co wzbudza niemałą ciekawość i skłania do odkrywania świata. W tym czasie uczy się tez koordynacji wzrokowo ruchowej, więc kolorowe i wyraźne kolory na zabawkach będą bardzo pomocne.

Rozwój wzroku u dziecka

Dane zgromadzone dzięki licznym badaniom wskazuje, że około 1 roku życia wzrok dziecka uzyskuje sprawność zbliżoną do tej, jaką posiada dorosły człowiek. Nie bez powodu łączy się to również z umiejętnością chodzenia, gdyż dziecko lepiej orientuje się w przestrzeni dookoła siebie i potrafi rozpoznać przeszkodzę, więc poniekąd zaczyna chodzić, gdy wzrok jest na to gotowy. Musimy mieć jednak na uwadze, że wszystkie wskazane przedziały w miesiącach czy tygodniach są orientacyjne i stanowią średnią z badań wielu dzieci – każde z nich rozwija się we własnym tempie, więc mogą pojawiać się pewne różnice.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl