Sonda
Co zmienił byś w naszym sklepie ?
Produkt dnia
Misza 120x60 kolor biały + gryzaki
Misza 120x60 kolor biały + gryzaki
630,00 zł 512,20 zł
szt.
Misza z szufladą 120cm x 60cm kolor biały + materac
Misza z szufladą 120cm x 60cm kolor biały + materac
829,00 zł 673,98 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Kiedy niemowlak zaczyna postrzegać kolory?

Kiedy niemowlak zaczyna postrzegać kolory?

Gdy dziecko się rodzi jego zmysł wzroku nie jest jeszcze do końca rozwinięty. W życiu płodowym nie był on zbytnio potrzebny, poza tym jest to jeden z mechanizmów obronnych, który pozwala na samym początku chronić się przed nadmiarem bodźców i stopniowo się do nich przyzwyczajać. Dziecko po narodzinach widzi, jednak jego wzrok można określić jako niedoskonały. Z czasem zaczyna widzieć lepiej.

Rozpoznawanie barw

Początkowo dla noworodka świat jest czarno-biały. Obserwuje go ze swojego łóżeczka również jako jedynie dwuwymiarowy, bo nie potrafi jeszcze oceniać odległości poszczególnych elementów. Najlepiej widzi z odległości 20-30 centymetrów w centrum pola widzenia. W pierwszym miesiącu życia dziecko będzie doskonale widziało czarno-białe pasy, kostki i piłki. Pierwsze kolory, nasza pociecha zacznie dostrzegać w 3-4 tygodniu życia. Na początku będzie to kolor czerwony, następnie zielony oraz żółty, a na koniec niebieski. Dobrze jeśli zabawki, jakie pokazujemy maluchowi są duże i w jaskrawych kolorach.

Z czasem dziecko dostrzega szczegóły, szeroką paletę barw. Ostrość widzenia poprawia się u niego po 6 miesiącu życia. Wówczas zaczyna również lepiej widzieć przestrzennie. Widzi też przedmioty i obiekty, które znajdują się w większej odległości od niego. Jego wzrok stopniowo się udoskonala, co wzbudza niemałą ciekawość i skłania do odkrywania świata. W tym czasie uczy się tez koordynacji wzrokowo ruchowej, więc kolorowe i wyraźne kolory na zabawkach będą bardzo pomocne.

Rozwój wzroku u dziecka

Dane zgromadzone dzięki licznym badaniom wskazuje, że około 1 roku życia wzrok dziecka uzyskuje sprawność zbliżoną do tej, jaką posiada dorosły człowiek. Nie bez powodu łączy się to również z umiejętnością chodzenia, gdyż dziecko lepiej orientuje się w przestrzeni dookoła siebie i potrafi rozpoznać przeszkodzę, więc poniekąd zaczyna chodzić, gdy wzrok jest na to gotowy. Musimy mieć jednak na uwadze, że wszystkie wskazane przedziały w miesiącach czy tygodniach są orientacyjne i stanowią średnią z badań wielu dzieci – każde z nich rozwija się we własnym tempie, więc mogą pojawiać się pewne różnice.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl