Gdy dziecko się rodzi jego zmysł wzroku nie jest jeszcze do końca rozwinięty. W życiu płodowym nie był on zbytnio potrzebny, poza tym jest to jeden z mechanizmów obronnych, który pozwala na samym początku chronić się przed nadmiarem bodźców i stopniowo się do nich przyzwyczajać. Dziecko po narodzinach widzi, jednak jego wzrok można określić jako niedoskonały. Z czasem zaczyna widzieć lepiej.
Rozpoznawanie barw
Początkowo dla noworodka świat jest czarno-biały. Obserwuje go ze swojego łóżeczka również jako jedynie dwuwymiarowy, bo nie potrafi jeszcze oceniać odległości poszczególnych elementów. Najlepiej widzi z odległości 20-30 centymetrów w centrum pola widzenia. W pierwszym miesiącu życia dziecko będzie doskonale widziało czarno-białe pasy, kostki i piłki. Pierwsze kolory, nasza pociecha zacznie dostrzegać w 3-4 tygodniu życia. Na początku będzie to kolor czerwony, następnie zielony oraz żółty, a na koniec niebieski. Dobrze jeśli zabawki, jakie pokazujemy maluchowi są duże i w jaskrawych kolorach.
Z czasem dziecko dostrzega szczegóły, szeroką paletę barw. Ostrość widzenia poprawia się u niego po 6 miesiącu życia. Wówczas zaczyna również lepiej widzieć przestrzennie. Widzi też przedmioty i obiekty, które znajdują się w większej odległości od niego. Jego wzrok stopniowo się udoskonala, co wzbudza niemałą ciekawość i skłania do odkrywania świata. W tym czasie uczy się tez koordynacji wzrokowo ruchowej, więc kolorowe i wyraźne kolory na zabawkach będą bardzo pomocne.
Rozwój wzroku u dziecka
Dane zgromadzone dzięki licznym badaniom wskazuje, że około 1 roku życia wzrok dziecka uzyskuje sprawność zbliżoną do tej, jaką posiada dorosły człowiek. Nie bez powodu łączy się to również z umiejętnością chodzenia, gdyż dziecko lepiej orientuje się w przestrzeni dookoła siebie i potrafi rozpoznać przeszkodzę, więc poniekąd zaczyna chodzić, gdy wzrok jest na to gotowy. Musimy mieć jednak na uwadze, że wszystkie wskazane przedziały w miesiącach czy tygodniach są orientacyjne i stanowią średnią z badań wielu dzieci – każde z nich rozwija się we własnym tempie, więc mogą pojawiać się pewne różnice.