Zdrowy i spokojny sen potrzebny jest zarówno dziecku, jak i jego rodzicom. To sposób na regenerację oraz odpoczynek po całym dniu wrażeń, zabawy i wykonywania różnych czynności. To jak przygotujemy pokój, łóżko, samo dziecko do snu ma znaczenie dla jego komfortu spania niezależnie od jego wieku. Warto dobrze zadbać o tę strefę życia malucha, a szybko zaowocuje rozwojem w innych.
Chyba nikt nie ma wątpliwości, jak ważny jest dla naszego organizmu niczym niezakłócony sen. To sposób na reset i odpoczynek całego ciała, które zmęczone jest codziennymi zadaniami. Z wiekiem zmienia się za to nasze zapotrzebowanie na sen. Niemowlęta potrzebują nawet 12-17 godzin snu, dzieci w wieku szkolnym od 9 do 11 godzin, dlatego przede wszystkim konieczne jest zapewnienie dostosowanego do ich potrzeb łóżeczka. Co jeszcze warto wiedzieć o śnie naszego malucha?
Zaciemnienie pokoju i rutyna mają duże znaczenie
Ważne, aby kładąc dziecko do snu, robić to w zaciemnionym pokoju. Nie zakłócimy tym zwyczajów malucha, ale przyczynimy się do większego wydzielania hormonu snu, czyli melatoniny. Wpływa ona na komfort i jakość snu, więc najlepiej pozbyć się zbędnych źródeł światła i wybierać łóżeczko, które ma przytwierdzone do szczebelków poduszki. Dzieciom, którym trudniej zasypiać i zabiera im to więcej czasu, warto sprezentować łóżeczko z baldachimem, który zapewni dodatkową izolację przed światłem i dźwiękami z zewnątrz. Jest to również mebelek, który pięknie będzie się prezentował w każdym wnętrzu. Dla najmłodszych członków rodziny ogromne znaczenie ma rutyna związana z kładzeniem do spania. Dziecko ma swój rytm i oznaki świadczące o zmęczeniu i chęci położenia się do łóżka. Rodzice powinni nauczyć się je rozpoznawać, zwłaszcza że w pierwszych miesiącach życia zmieniają się one dość intensywne. Drobne czynności i rytuały pomogą dziecku wyrobić nawyk, że nadchodzi czas odpoczynku. Dobrze jest, jeśli dziecko zasypia w swoim własnym łóżeczku. Niektóre niemowlęta na początku wymagają symulacji warunków, jakie miały w łonie mamy, czyli nie dość, że pokój powinien być wyciszony i zaciemniony, to dziecko powinno być ciasno owinięte w otulaczu czy specjalnym śpiworku, co pozwala kontrolować ruchy jego rączek, a w niektórych przypadkach nawet wspomaga pozbycie się kolek i problemów trawiennych.
Rodzaj pościeli i zawartość łóżeczka- zwróć na to uwagę
Fazy snu dziecka różnią się od tego jak śpią dorośli. Na małego człowieka i przesypianie przez niego nocy wpływ mają bardzo różne czynniki, czasami bardzo niepozorne. Duże znaczenie ma temperatura. Prosta zasada mówi, jeśli Tobie jest gorąco, za ciepło będzie też Twojemu dziecku. Lepiej nie stosować grubych kołderek w pomieszczeniach ze średnią temperaturą 19 stopni Celsjusza. Sen nie będzie przerywany ani zakłócony również wtedy, jeśli nie przegrzejemy malucha przez zbyt grube śpioszki. Dla komfortu snu znaczenie ma też materac, najlepiej wybierać te piankowe np. kokos-pianka-gryka, które dzięki temu, że są wypełnione naturalnym materiałem, mają korzystny wpływ na komfort snu, ale i kręgosłup naszego dziecka. Antyalergiczne, antypotowe i dwustronne są bardzo wygodne w użytkowaniu. Dla zdrowia skóry warto zwrócić uwagę na to, aby pościel dziecięca powleczona była w naturalne materiały np. 100% bawełnę. Dzięki temu dziecko nie będzie budziło się spocone i ze swędzącą skórą co znacznie uprzyjemni jego sen. Usztywniony becik niemowlęcy, kołderka z poduszką i ochraniacze na szczebelki sprawią, że każda noc będzie spokojna i pełna kolorowych snów.