Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 575123110

Email.: biuro@senmalucha.pl

Do darmowej dostawy: 1 200,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł

Jakie są zalety karmienia piersią?

Zalety karmienia piersią

Spis treści:

  1. Dlaczego warto karmić piersią?
  2. Jakie są korzyści karmienia piersią dla matki?
  3. Co powinna jeść matka karmiąca piersią?
  4. Karmienie piersią gwarancją wielu korzyści dla zdrowia mamy i dziecka

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Naturalny pokarm matki dostarcza młodemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje do zdrowego i harmonijnego wzrostu, dlatego specjaliści zalecają podawanie go maluchom już od pierwszych chwil życia. Liczne badania udowadniają, że taka metoda odżywiania stanowi gwarancję wielu korzyści nie tylko dla nowo narodzonego dziecka, ale także dla karmiącej mamy. Jakie są zalety mleka matki? Dlaczego warto karmić niemowlę piersią? Zapraszamy do dzisiejszego wpisu!

Dlaczego warto karmić piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia nie bez powodu uznaje mleko matki za najzdrowszy pokarm dla niemowlęcia. Dostarcza ono maluchowi wielu cennych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach, a niemal całkowity brak przeciwwskazań medycznych czyni z karmienia piersią preferowany sposób odżywiania już od momentu narodzin.

Jakie są najważniejsze zalety mleka matki dla niemowlęcia? Karmienie piersią zapewnia ochronę przed wieloma, groźnymi chorobami i pozytywnie wpływa na rozwój odporności dorastającego organizmu. Dzieci żywione mlekiem matki są znacznie mniej narażone na zapalenie płuc, dolegliwości układu pokarmowego oraz infekcje ucha środkowego. Znacznie rzadziej dotykają ich także zakażenia układu moczowego, alergie pokarmowe, czy niezwykle groźne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Naturalne karmienie niemowląt często zapobiega pojawienia się gorączki i NOP-ów po pierwszych szczepieniach oraz redukuje ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, czyli SIDS.

Mleko matki przynosi wiele korzyści nie tylko w okresie niemowlęcym, ale również w późniejszych etapach życia. Dzieci, które w przeszłości były karmione piersią, rzadziej cierpią na nadwagę, otyłość, cukrzycę typu 1 i typu 2 czy astmę. Jedną z zalet mleka matki jest także to, że może przeciwdziałać nowotworom, m.in. białaczce limfatycznej i szpikowej. Karmienie naturalne stanowi także rekomendowaną metodę żywienia wcześniaków. Spożywanie pokarmu mamy dostarcza nie do końca rozwiniętemu organizmowi wielu, cennych składników odżywczych i zapewnia skuteczną ochronę przed posocznicą, martwiczym zapaleniem jelit i innymi schorzeniami.

Mleko matki aktywnie wspiera także rozwój funkcji poznawczych. Ssanie piersi przyspiesza rozwój mięśni twarzy i jamy ustnej, dzięki czemu maluchy karmione w ten sposób szybciej zaczynają mówić. W ujęciu statystycznym dzieci, które spożywały naturalny pokarm przez pierwszych 6 miesięcy życia, wykazują większy iloraz inteligencji niż ich rówieśnicy karmieni mlekiem modyfikowanym.

Jakie są korzyści karmienia piersią dla matki?

Karmienie piersią przynosi wiele korzyści nie tylko niemowlęciu, ale także jego mamie. Karmiące kobiety lepiej znoszą połóg i rzadziej zmagają się charakterystycznymi dla niego dolegliwościami, takimi jak: krwawienie z dróg rodnych, niedokrwistość czy częste oddawanie moczu. Szybciej tracą ciążowe kilogramy i wracają do dawnej sylwetki, a długoterminowo są także mniej narażone na występowanie nadwagi lub otyłości. U kobiet karmiących piersią obserwuje się niższą zachorowalność na nowotwory piersi i jajników, szczególnie wtedy, gdy karmią dziecko długo, nawet do 2 roku życia. Znacznie zmniejsza się również ryzyko wystąpienia depresji poporodowej oraz zwykłej depresji, a trzymanie dziecka w ramionach ułatwia nawiązanie wyjątkowej relacji między mamą a niemowlęciem.

Jakie są inne zalety karmienia piersią dla matki? Kobiety, które wykarmiły dzieci własnym mlekiem, nie chorują tak często na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, chorobę wieńcową i hiperlipidemię, szczególnie po menopauzie. Udowodniono także mniejszą niż w przypadku niekarmiących matek tendencję do złamań stawu biodrowego i wystąpienia osteoporozy w sędziwym wieku.

Co powinna jeść matka karmiąca piersią?

Dieta kobiety w okresie laktacji ma bezpośredni wpływ na jakość i smak wytwarzanego przez nią pokarmu. Co w takim razie powinna jeść matka karmiąca piersią? Zaleca się spożywanie dużej ilości warzyw oraz 2-3 porcji owoców dziennie. W jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów zbożowych, przetworów mlecznych, mięsa, ryb oraz jaj. Zalecane jest również spożywanie zdrowych olejów, zwłaszcza roślinnych z wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Smak i zapach spożywanego jedzenia przenikają do wytwarzanego w gruczołach mleka, dlatego menu młodej mamy powinno być urozmaicone i uwzględniać różne grupy produktów. Dzięki temu niemowlę przyzwyczaja się do nowych doznań smakowych, co znacznie obniża ryzyko problemów z adaptacją do spożywania niektórych produktów w późniejszym wieku. Karmiąca mama powinna także zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W tej roli najlepiej sprawdzi się woda, ale można sięgać również po soki i niektóre napary z ziół. Łączna ilość płynów powinna wynosić około 2 l dziennie.

Ile powinna jeść świeżo upieczona mama? Przyjmuje się, że przez pierwsze pół roku karmienia zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta o około 500-650 kcal na dobę, a w późniejszym etapie - o około 400 kcal. Organizm kobiety w okresie laktacji potrzebuje także więcej jodu, wapnia i witamin, m.in. A, E, D oraz C, B1, B2, B12. Jednakże nie wszystkie składniki przenikają do pokarmu z pożywienia, co dotyczy m.in. laktozy, cholesterolu, witaminy B5 czy kwasu foliowego. W tym przypadku organizm czerpie głównie z zapasów zgromadzonych podczas ciąży. Natomiast z jedzenia pobierane są kwasy tłuszczowe, witamina A, D, witaminy z grupy B, a także jod i selen.

Zgodnie z obecną wiedzą medyczną karmiąca kobieta nie musi wystrzegać się potencjalnie uczulających produktów, takich jak orzechy i truskawki. W przypadku podejrzenia alergii warto zastosować dietę eliminacyjną na okres 2 tygodni i obserwować, jak dziecko zareaguje na zmianę. Jeśli okaże się, że niemowlę jest alergikiem, należy zwrócić się o pomoc do alergologa. Doświadczony specjalista pomoże w ułożeniu jadłospisu uwzględniającego wszystkie, niezbędne dla zdrowia grupy produktów. Podczas karmienia piersią należy bezwzględnie zrezygnować z picia alkoholu, palenia tytoniu oraz zażywania substancji odurzających.

Karmienie piersią gwarancją wielu korzyści dla zdrowia mamy i dziecka

Liczne zalety mleka matki oraz jego pozytywny wpływ na rozwój niemowlęcia czynią z karmienia piersią preferowaną metodę żywienia dzieci. Jednakże również karmiące kobiety mogą liczyć na wiele korzyści. Karmienie piersią pomaga matkom szybciej wrócić do formy po porodzie, przyspieszając proces obkurczania się macicy i spalanie kalorii. Ponadto zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, w tym raka piersi i jajnika, oraz choroby serca. Dodatkowo, karmienie piersią wzmacnia więź między matką a dzieckiem, co ma korzystny wpływ na zdrowie psychiczne obu stron.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl