W pierwszych tygodniach życia rozkład dnia malucha jest dość prosty – dziecko przesypia większą część doby z krótkimi przerwami na jedzenie i zmianę pieluszki. Opieka nad noworodkiem może wymagać przewijania nawet kilkanaście razy dziennie, niejednokrotnie przytrafić mogą się również przykre niespodzianki związane ze zmoczeniem ubranka lub pościeli. W takich sytuacjach z pewnością przydaje się przewijak, który przybierać może formę specjalnego mebla lub podkładki. Dzięki niemu zmiana pieluszki będzie o wiele bardziej wygodna i bezpieczniejsza dla malucha.
Jaki rodzaj przewijaka dla niemowląt będzie najlepszy?
Jednym z najpopularniejszych modeli przewijaka jest nakładka na łóżeczko. Wytrzymałe mocowania stabilnie przytwierdzają ją do balustrad i zapobiegają zsunięciu się, nawet kiedy dziecko jest aktywne i mocno się wierci w trakcie przebierania. Dodatkowym zabezpieczeniem są specjalnie wyprofilowane, usztywnione boki – dzięki nim maluch ma ograniczone możliwości przekręcania się na boki i nie ma ryzyka, że spadnie z wysokości.
Dużą popularnością cieszą się również przewijaki w formie mat pielęgnacyjnych. Podobnie jak nakładki na łóżeczka są ukształtowane tak, aby chronić dziecko przed ześlizgnięciem lub upadkiem. Ich wartą podkreślenia zaletą jest pełna mobilność – matę można zabrać ze sobą w podróż i zmieniać pieluszkę maluchowi w dowolnym miejscu. Na rynku można spotkać także inne praktyczne przewijaki – od modeli samochodowych lub składanych, przenośnych wersji na metalowych stelażach po całe komody. Zapewniają one dodatkowe miejsce do przechowywania i pozwalają mieć zawsze pod ręką najpotrzebniejsze akcesoria i kosmetyki, jednak zajmują również więcej miejsca i ich cena jest odpowiednio wyższa.
Ze względu na duże podobieństwo trudno jednoznacznie wskazać najlepszy model przewijaka dla niemowląt. Rodzice powinni sami zdecydować, która opcja najlepiej spełniać będzie ich potrzeby i dopasuje się do panujących w mieszkaniu warunków.
Na co zwrócić uwagę, kupując przewijak na łóżeczko?
Najważniejszym czynnikiem, którym należy się kierować jest bezpieczeństwo dziecka. Materiał, którym pokryta jest powierzchnia podkładki lub maty ma ogromne znaczenie, tym bardziej, że skóra malucha często będzie miała z nią bezpośredni kontakt. Tańsze, pozbawione certyfikatów i atestów artykuły mogą zawierać groźne dla zdrowia substancje, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy produkt posiada stosowne oznaczenia i zrezygnować z przewijaka, który nie spełnia podstawowych norm bezpieczeństwa.
Zmiana pieluszki wiąże się z ryzykiem powstawania zabrudzeń, dlatego warto wziąć pod uwagę także łatwość utrzymania przewijaka w czystości. Zarówno dla zachowania optymalnych warunków higienicznych jak i komfortu mamy i dziecka, zewnętrzna warstwa powinna być nieprzemakalna i nie może pochłaniać zapachów. Nie bez znaczenia jest również miękkość – leżenie na twardej i niewygodnej powierzchni nie będzie dla malucha przyjemnym doświadczeniem i każda zmiana pieluszki stanie się wyłącznie powodem do płaczu i krzyku.
Ważnym kryterium jest również rozmiar przewijaka na łóżeczko i to zarówno pod względem przestrzeni dostępnej w pokoju dziecka jak i wzrostu samej pociechy. Chociaż dzieci rosną w szybkim tempie, to podkładki projektowane są tak, aby maluchy, póki muszą być przewijane, swobodnie się na nich mieściły, praktyczniej będzie jednak kupić nieco większą.
Mogłoby się wydawać, że przewijak nie jest niezbędnym elementem wyprawki i można sobie poradzić bez niego, skoro jednak codzienną pielęgnację dziecka można sobie ułatwić, dlaczego z takiej możliwości nie skorzystać? Wielokrotna zmiana pieluszki w niewygodnej, pochylonej pozycji, to duże obciążenie dla kręgosłupa, a wydzielenie miejsca do przewijania, na optymalnej wysokości i z funkcjonalną podkładką, będzie zarówno dla rodziców jak i malucha dużym ułatwieniem.