Mniej więcej po ukończeniu 18 miesiąca życia, gros rodziców i opiekunów dzieci zaczyna się zastanawiać czy nadeszła już pora na pierwszy tapczanik dla ich pociechy? Zakup pierwszego „dorosłego” łózka dla dziecka to zawsze spory stres. Nie wiadomo do końca czym kierować się przy zakupie pierwszego tapczanika? Czy postawić na design, czarodziejskie łóżko niemal przeniesione ze świata bajek? Czy może prostą konstrukcję, która zawsze będzie się wpisywała w scenerię pokoju dziecka? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie.
Kiedy kupić pierwszy tapczanik dla malucha?
Dla wielu rodziców opiekunów małych dzieci drugie urodziny dziecka to magiczny okres. W tym czasie niektórzy podejmują decyzję o wyprowadzeniu dziecka z łóżeczka ze szczebelkami na pierwszy tapczanik. Pierwszy tapczanik dla malucha to nie tylko większa przestrzeń spania dla dzieciątka. To również o wiele większa samodzielność dzieci, które właśnie w okolicach 2 urodzin chętnie prezentują swoją dojrzałość fizyczną i emocjonalną. Nie ma sztywnych zasad, norm, które mówiłyby o tym, kiedy należy pożegnać łóżeczko ze szczebelkami i zakupić tapczanik.
Dzieci różnią się od siebie nie tylko upodobaniami co do przyjmowanych pokarmów, ulubionych zabaw, ale także poziomem rozwoju psycho-emocjonalnego. Jedne dzieci będą gotowe do sypiania na dużym łóżku w wieku niespełna 2 lat, inne tę samą gotowość osiągną po ukończeniu 3 roku życia. Średnia statystyczna pokazuje, że pierwsze próby spania na dużym, własnym tapczaniku można podejmować po ukończeniu dziecka 18 miesięcy życia. „Najgorzej” przejście na duże łóżko bywa z jedynakami i najstarszymi w rodzinie dziećmi. Zwykle kolejne dzieci chętnie biorą przykład ze starszego rodzeństwa i same niemal dążą do tego, aby szybko przejść na „dorosłe” łóżko.
Dlaczego zakup tapczanika dla małego dziecka to dobry pomysł?
Podstawową obawą, jaką wyrażają rodzice małych dzieci, jest strach, że dziecko, które jest bardzo ruchliwe, w nocy spadnie z dużego łóżka. Warto zaznaczyć, że nowoczesne tapczaniki można doposażyć, bądź zakupić modele, które fabrycznie są wyposażone, w specjalne szczebelki, które pełnią funkcję ochronną. Szczebelki przy tapczaniku skutecznie zabezpieczają dziecko przed wypadnięciem i nocnym upadkiem. Według opinii naszych ekspertów, projektantów nowoczesnych łóżek dla dzieci i młodzieży łóżeczka tradycyjne wcale nie są bezpieczniejsze niż tapczaniki dziecięce z demontowanymi bocznymi ochronkami do łóżka. Energiczne dzieci, które nie mogą usiedzieć w miejscu, nawet jeśli śpią otoczone wysokimi szczebelkami w momencie opanowania chodzenia, wstawania chętnie bawią się w wychodzenie z łóżeczka „górą”. W wielu przypadkach kończy się to upadkiem, a nawet zwichnięciem nóżki, rączki. Trudno powiedzieć co jest gorsze, upadek z wyższej wysokości w trakcie pokonywania wysokości łóżeczka, czy spanie na tapczaniku z bocznymi barierkami.
Najskuteczniejszym sprawdzianem gotowości dziecka do spania we własnym łóżku jest sprawdzenie, jak zachowuje się ono w nocy na dorosłym łóżku? Czy śpi spokojnie? Czy nie wybudza się za często? Może po nocy na „dorosłym łóżku” jest o wiele bardziej drażliwe, częściej miewa napady złości? Jeśli tak, zdecydowanie warto odczekać minimum pół roku przed kolejną próbą i zakupem dorosłego łóżka. Niektóre dzieci pełną gotowość do samodzielnego spania osiągają w wieku 24 miesięcy, inne reagują zbyt wczesnym odseparowaniem ich od rodziców i dającego pełne poczucie bezpieczeństwa łóżeczka niepokojem, zmianą schematu spania, wybudzaniem się w nocy, czy też moczeniem nocnym. Wiele publikacji psychologicznych potwierdza, że optymalną granicą wieku na naukę spania na własnym tapczaniku jest 3 rok życia, czyli średnio o rok później niż statystycznie oczekiwaliby tego rodzice maluszków.
Korzyści ze spania na tapczaniku od 3 roku życia
Wielu rodziców potwierdza, że dzieci, które mniej więcej do ukończenia 3. roku życia spały w łóżeczkach:
-
łatwiej adaptowały się do dużego łóżka,
-
nie miały problemów z zaśnięciem,
-
dużo rzadziej wybudzały się w nocy,
-
ogólnie miały mniej problemów ze snem.