
Wraz z pojawieniem się nowego członka rodziny, w głowie rodziców pojawia się mnóstwo pytań. Wiele z nich dotyczy tego, jak długo powinien spać taki maluch. W końcu sen to czas regeneracji i nabierania sił więc naturalne jest, że chcemy zapewnić mu jak najlepsze ku temu warunki. Sen niemowlaka to kwestia indywidualna każdego dziecka i wymaga dokładnej obserwacji ze strony opiekunów.
Spokojny sen – gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia
Rodzicielstwo to nieustanne zadawanie pytań. Poddajemy w wątpliwość nawet powszechnie znane fakty, gdyż chcemy zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju. Jedną z kwestii, która budzi wiele niepokoju, jest sen dziecka. Zastanawiamy się, ile czasu śpi niemowlę, jaka długość snu jest dla niego optymalna? Nic dziwnego, że akurat ta kwestia jest tak roztrząsana, gdyż sen jest gwarancją naszego zdrowia w każdym wieku.
Maluch ma swój wewnętrzny rytm snu. Śpi inną liczbę godzin w dzień, inną w nocy. Charakterystyczne są dla niego nieregularne drzemki, które nie powinny budzić niepokoju rodziców. Dziecko potrzebuje spokojnego snu dla prawidłowego rozwoju, regeneracji sił i nabrania energii. Ważne jest również to, w jakich warunkach śpi, czy pokój jest odpowiednio zaciemniony, czy maluch śpi w dobranym do jego potrzeb łóżeczku.
Spanie w dzień i w nocy – co warto wiedzieć?
Przez pierwsze sześć miesięcy rytm snu jest szczególnie nieregularny. Dziecko śpi płytko, głęboko lub tylko czuwa, w zależności od swojej aktywności. W pierwszym miesiącu życia niemowlę śpi nawet 20 godzin w ciągu doby, mniej więcej tyle samo czasu w nocy co w dzień. Do trzeciego miesiąca ta proporcja zmienia się na 10 godzin w nocy i około 5 w dzień.
Sześciomiesięczne dziecko ma już bardziej ustabilizowany rytm zasypiania i śpi około 14 godzin na dobę. Wraz z kolejnymi tygodniami coraz więcej przesypia w nocy, a gdy skończy rok, w ciągu dnia śpi tylko czasami i to maksymalnie dwie godziny. Przestrzegając tych widełek, gwarantując odpowiedni materac, pościel i warunki w pokoju, dziecko będzie wypoczęte i radosne.